Tlenoterapia hiperbaryczna wyraźnie wpływa na poprawę stanu dzieci z autyzmem.
- poprawia kontakt wzrokowy,
- poprawia zdolność koncentracji i pamięci,
- zwiększa aktywność,
- zmniejsza drażliwość,
- zmniejsza lękliwość i objawy frustracji,
- usprawnia funkcjonowanie społeczne,
- zwiększa aktywność i zainteresowanie otoczeniem,
- stymuluje rozwój mowy,
- polepsza rozumienie języka, w tym zdolność do komunikowania się,
- pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze,
- poprawia umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów,
- polepsza jakość snu,
- obniża poziom stresu
- zmniejsza problemy jelitowe,
- powoduje wzrost apetytu i poprawia trawienie,
- powoduje zwiększenie sprawności motorycznych,
- poprawia działanie układu odpornościowego,
- redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny,
- wspomaga walkę z infekcjami,
- poprawia dopływ krwi do mózgu,
- mobilizuje produkcję komórek macierzystych.
Badania nad układem nerwowym i sposobami przywracania jego właściwego funkcjonowania doprowadziły zachodnich naukowców do wniosku, że znaczącym czynnikiem także w terapii autyzmu – może być zapewnienie komórkom mózgowym odpowiedniego poziomu dotlenienia przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej.
W badaniu sponsorowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Hyperbarics , 18 dzieci z autyzmem wykazało znaczącą poprawę po terapii hiperbarycznej.
Amerykańscy lekarze z dumą relacjonują efekty tego rodzaju zabiegów, podkreślając wyraźnie zauważalną poprawę stanu dzieci z autyzmem, lepszy kontakt wzrokowy, usprawnienie funkcjonowania społecznego i rozumienia języka. Liczne badania kliniczne, prowadzone nie tylko w Stanach Zjednoczonych na temat wpływu terapii hiperbarycznej na dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, jednoznacznie stwierdzają poprawę stanu zdrowia pacjentów. Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej poprawia interakcję społeczną, zdolności sensoryczne i kognitywne oraz kontakt wzrokowy u dzieci autystycznych – informują naukowcy z International Child Development Resource Centre na Florydzie, których wyniki badań publikuje pismo „BMC Pediatrics”. Przebadali oni reakcje 62 autystycznych dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Badacze podzielili dzieci na dwie grupy. U pierwszej z nich zastosowano terapię tlenową, a u drugiej badano efekt „placebo”. Okazało się, że reakcje 80 proc. dzieci, które korzystały z terapii tlenem hiperbarycznym przez 40 godzin w miesiącu uległy znacznej poprawie, w porównaniu z 38 proc. dzieci z grupy kontrolnej. „Z pewnością nie możemy mówić o leku na autyzm, ale na pewno o znacznej poprawie jakości życia” – mówi dr Dan Rossignol autor badań.
Przykłady dzieci z autyzmem leczonych w komorze hiperbarycznej możemy znaleźć w szeregu badań, między innymi w artykułach dr. Dana Rosssignola i jego żony Lanier, którzy potwierdzają ogromny wpływ zastosowania komory hiperbarycznej w poprawie zdrowia ich synów z autyzmem (Medical Hypothesis and BioMed Central Pediatrics).
Inne przykłady znacznej poprawy w wyniku leczenia tlenem w komorze hiperbarycznej potwierdza dr Paul G. Harch w książce „The Oxygen Revolution”. Jednym z dzieci leczonych w komorze hiperbarycznej jest Brian którego relacje z rówieśnikami znacznie się poprawiły, jego mowa jest płynna i zrozumiała.